• DOLAR
  5,3105
  % 0,10
 • EURO
  6,0449
  % 0,25
 • ALTIN
  226,9891
  % 0,19
 • BIST
  104.330
  % 1,11
İbadet Hakkında 6 Soru

İbadet Hakkında 6 Soru

İbadet Hakkında 6 Soru

İbadet, Allah Azze ve Celle’nin cinleri ve insanları kendisi için yarattığı amaçtır. İbadet, Allah’a karşı son derece zelil olarak ve sevgi besleyerek O’na itaat etmektir.

Şeyhul-İslam İbn-i Teymiye’nin tanımıyla İbadet: Zahiri ve batıni söz ve fiillerden oluşan Allah’ın razı olup sevdiği her şeyi kapsayan bir kelimedir.

Elbette bundan kasıt İbadeti yalnızca Allah’a sunmak ve ibadetin hiçbir çeşidini Allah’tan başkasına yöneltmemektir. Zira İbadette Allah’ı birlemek Ulûhiyet tevhididir. Kişinin, yaratıcı ve rızık verici olarak Allah’ı birlediği gibi ibadette de onu birlemesi gerekir.

Nebe gazetesinin konuyla ilgili yayınlamış olduğu infografik

Bir ibadet yalnızca Allah Teâlâ’ya yöneltildikten sonra kabul edilmesi için şu iki şarta haiz olması gerekmektedir:

İhlas: yani ibadeti sadece Allah için yapıp o ibadetle Onun rızasının dışında başka bir şeyi amaçlamamaktır. Zira Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Onlar, ancak dini Allah’a has kılarak Ona ibadet etmekle emrolundular.” (Beyyine/5)

Sünnete Muvafakat: yani yapılan ameli sünnette Allah Rasulü sallallallahu aleyhi ve sellem’in öğrettiği gibi yapmaktır. Zira Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem müttefekun aleyh olan bir hadiste şöyle buyurmuştur: “Kim dinimizin üzerine olmadığı bir ameli yaparsa o amel reddedilmiştir.” (Buhari/1718) Diğer bir rivayette de şöyle buyurmuştur: “Kim bu dinimizde, ondan olmayan bir şeyi ihdas ederse o reddedilmiştir.” (Buhari/2697-Müslim/1718)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?