• DOLAR
  5,3105
  % 0,10
 • EURO
  6,0449
  % 0,25
 • ALTIN
  226,9891
  % 0,19
 • BIST
  104.330
  % 1,11
Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?

Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?

Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?

SORU: Mehdi’den önce Kureyş’den kaç Halife gelecektir?

CEVAP: Sünnetteki genel nasslar, Mehdi’den önce halifelerin geleceğine delalet etmiştir. Bu halifelerden bazıları Raşit halifelerdendir, bazıları ise değillerdir. Raşit halifeler 12 tanedir. Nitekim Sahihi Müslim’de şu hadis rivayet edilmiştir: “Bu din, insanların arasında 12 halife olduğu sürece ayaktadır. Bu Halifelerin hepsi de Kureyş’dendir.” (Müslim/10)

Bu Halifelerin peş peşe olmaları şart değildir. İmam İbn-i Kesir “El-Bidaye ven-Nihaye” isimli kitabında şöyle demiştir: “Diğerleri şöyle demişlerdir: ‘Bilakis bu hadiste peş peşe olmasalar bile Kureyş’den adaletli 12 halifenin olacağının müjdesi vardır’.” (El-Bidaye ven-Nihaye 6/198)

İlim ehli, Ebu Bekir Es-Sıddık’ı, Ömer b. Hattab’ı, Osman b. Affan’ı, Ali b. Ebu Talib’i ve Hasan b. Ali’yi bu halifelerden saymışlardır. Bunların dışındaki halifeleri bu halifelerden sayıp saymama konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bu halifelerin sonuncusu olarak Muhammed b. Abdullah El-Mehdi’yi saymışlardır.

Bunlar 6 tanedir. Geriye 6 tane kalmaktadır. Şayet Abdullah b. Zübeyr onlardansa Mehdi’den önce geriye kalan 5 tanedir. Şayet Ömer b. Abdulaziz de onlardansa Mehdi’den önce geriye kalan 4 tanedir.

Bilgi Allah katındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Bağdadide kureyşli ve halife değil mi onuda sayarsak geriye 3 kişi kalıyor dahada araştırınca bu biri mehdi diğerleride mehdiden sonraki halifeler.

  Yani mehdinin çıkışı bağdadiden sonraya kalmış gibi gözüküyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?